JÖAK 'a “Doğal Afetlerde Arama Kurtarma” kursu verildi.

18 Kasım 2023 Cumartesi 17:09

JÖAK 'a “Doğal Afetlerde Arama Kurtarma” kursu verildi.

JÖAK 'a “Doğal Afetlerde Arama Kurtarma” kursu verildi.

Zonguldak İl Jandarma Komutanlığı, Jandarma Asayiş Komando Bölük Komutanlığı (JAK) Arama Kurtarma Timine 24 Nisan – 12 Mayıs 2023 tarihinde (JÖAK) Jandarma Komando Özel Asayiş Komutanlığınca (DAFAK) “Doğal Afetlerde Arama Kurtarma” kursu verilmiştir.

13-17 Kasım 2023 tarihleri arasında (TTK) Türkiye Taşkömürü Kurumu Kozlu Müessesesi ile “Doğal Afet ve Maden Kazalarına Yönelik Arama Kurtarma” konularında söz konusu Arama Kurtarma Timinin eğitim alması sağlanmıştır.

Eğitim faaliyeti kapsamında; Ocağın (560) metre altına inilerek Ocak Tanıtımı, Tahkimat Tanıtımı, Belleme Tahkimatı, Domuz Damı, Kazı Yöntemleri Mortopikör ile Kazı,  Ocak Gazları, Tahlisiye Cihaz Tanıtımı, Tahlisiye Cihaz Kuşanılması, Tahlisiye Cihazının Sökülüp Takılması ve İlk Yardım konularında eğitimler gerçekleştirilmiş, ocak içerisinde tatbikat icra edilmiştir.

Eğitim faaliyetinde; öncelikle bölgemizde oluşabilecek doğal afet ve maden göçüklerinde vatandaşlarımıza daha çabuk ulaşarak, can kaybını en az seviyeye düşürmek, vatandaşlarımıza destek olmak ve yaralarını sarmak hedeflenmiştir.

Kamuoyuna saygı ile duyurulur.

Yorumlar