FESTİVAL COŞKUSU KDZ. EREĞLİ’Yİ SARDI

24 Temmuz 2022 Pazar 19:26

FESTİVAL COŞKUSU KDZ. EREĞLİ’Yİ SARDI

FESTİVAL COŞKUSU KDZ. EREĞLİ’Yİ SARDI

Festival ruhu Kdz. Ereğli’yi sardı. 22. Uluslar arası Sevgi, Barış, Dostluk Kültür ve Sanat Festivali’nde yapılan kortej yürüyüşü rengarenkti. Coşkulu kalabalık, kültürün, sanatın, hep beraber olmanın mutluluğunu yaşadı.

Erdemir caddesinden başlayan kortej yürüyüşüne Kdz. Ereğli Kaymakamı Mehmet Yapıcı, CHP Zonguldak Milletvekili Ünal Demirtaş, Belediye Başkanı Halil Posbıyık ve eşi Neriman Posbıyık, CHP İl Başkanı Murat Pulat, Ereğli İlçe Başkanı Eylem Ertuğrul, İyi Parti İlçe Başkanı Evrim Balbaloğlu, belediye meclis üyeleri, STK temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Bando eşliğinde çeşitli ülkelerden gelen halk dansları ekipleriyle ana sahneye kadar yürüyen katılımcılar, hep bir ağızdan ‘Sevgi, Barış, Dostluk’ diye haykırdı.

BARIŞ GÜVERCİNİ UÇURDU

Belediye Başkanı Halil Posbıyık, eşi Neriman Posbıyık, oğlu Tuğberk Posbıyık ve torunları ile birlikte sahneye çıkarak barış güvercini uçurdu.

Dünyaya bir kez daha ‘Sevgi, Barış, Dostluk’ diye haykıran Başkan Posbıyık şunları söyledi:

“Dünyanın ve ülkemizin dört bir yanından buraya bizimle bu heyecanı paylaşmak için gelen kıymetli misafirler. Bugün burada müthiş bir coşku yaşıyoruz. Kortejin zenginliği, büyüklüğü, heyecanı inanılmazdı. Cıvıl cıvıl kostümler, birbirinden renkli gösteriler eşliğinde bir arada yürüdük ve tüm şehir festivalle tek yürek oldu.

Bu şehir, Efsaneler şehri Karadeniz Ereğli’miz,  tam 22 yıldır festivallerle bir olur, yan yana durur, aynı coşkuyu, aynı heyecanı paylaşır. Yine hep birlikte olmaktan büyük mutluluk duyuyoruz. Ereğlimiz her festivalde adeta ayağa kalkar; sokaklar, müzikle, eğlenceyle, kültürle, sanatla zenginleşir. 100 binler sanatın birleştirici, büyülü gücüyle bir araya gelir.

Türkiye’nin en büyük Festivali ödülü bulunan Uluslar arası Sevgi Barış Dostluk Kültür ve Sanat Festivalimiz, en önemlisi, gönüllerde iz bırakır.

Festivalimiz 1994'ten bu yana şehrin kimliğinin oluşmasında ve tanıtımında büyük rol oynadı. Ereğli’mizde festivaller çok yönlüdür, bütün kenti kucaklar, etkisi şehrimizin sınırlarını aşar. Bir yandan kentimizin değerlerini ortaya çıkarır, diğer yandan yeni değerler katar.

 

Yorumlar