CHP'DE, İÇ SAVAŞ...

20 Ağustos 2019 Salı 18:20

CHP'DE, İÇ SAVAŞ...

CHP'DE, İÇ SAVAŞ...

Zonguldak’ın Ereğli İlçesinde, CHP İl Başkanı Hakkı Güney’in, ilçe kongresinin iptaline ilişkin açıklamaları ardından, partililerden tepkiler geldi.

Güney, ilçedeki parti binasında düzenlenen basın toplantısında, bugün (20 Ağustos) gerçekleştirilmesi kararlaştırılan ilçe kongresinin, CHP Genel Merkezi tarafından iptale edildiğini tekrarladı.

İptal kararının yayılmasının ardından ise partide görev yapmış kişilerin sosyal medya hesaplarından çeşitli eleştiriler getirdiklerini hatırlatan Güney, şunları söyledi: "CHP'de uzun seneler hizmet etmiş insanların, CHP'nin onur haysiyet ve şerefini teslim edilen kişilerin sosyal medyada başka türlü yazılar yazmasıdır. Sosyal medyada partiyi karalayacak, parti için kötü söylemlerde bulunan ve bu partimizin bütün onur ve şerefini, haysiyetini teslim ettiği arkadaşlarımızın kötü anlamda yazılarını lütfen bu sosyal medya hesaplarından kaldırsınlar. Buna hiç gerek yoktur. Burada insanlar bütünleşir ve Ereğli de bu kararı verir."

Basın mensuplarının soruları üzerine; iptal kararında, “kongrede büyük kavgalar olacağı” duyumlarının etkili olduğunu savunan Güney, "Böyle bir şeyin Ereğli'de olması mümkün değil bunu mertçe söyleyeyim. Merkez Yürütme Kurulu kararını verdi, şimdi verecekleri ikinci kararı bekleyeceğiz" diye konuştu.

Bir gazetecinin, kongrede CHP'li Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık'ın eşi Neriman Posbıyık'ın aday olmasından ötürü mü kongrenin iptal edildiği sorusuna Güney, şöyle dedi: "CHP Genel Başkanımızın belediyeler ile ilgili aldığı karar vardır, tebligatlarla da bu kararlar yerine getiriliyor. Bütün belediye başkanlarımız da buna uyuyor. Başka şehirlerde de iptale giden yerlerimiz var. Parti içerisinde akraba ilişkileri ile ilgili bir açıklama henüz, öyle bir kararı yok. Herkesin bir demokratik hakkı vardır, bunun saygınlığını ortaya koymamız lazım. Aday olacak kişiye aday olamazsınız diyemezsiniz. Genel Merkez bize kararı bildirecek biz de bu karar doğrultusunda hareket edeceğiz.

PARTİLİLERLE TARTIŞMA!

Bu arada, bazı partililer, Kayyım atanan İsmail Fota ile Güney’e sert tepkide bulunarak istifa etmelerini istediler. Üyelerden Mustafa Karadeniz ise yaşan olayın sorumlusunun İl Başkanı Güney ve yönetimi olduğunu ileri sürerek, “bazı yöneticiler partiyi kendi tüzüklerine göre yönetiyorlar, parti tüzüğüne göre değil, parti tüzüğünü okumalarını tavsiye ediyorum” diyerek tepkisini yükseltti.

Fota ile bir Ahmet Kurubacak arasında da sözlü tartışma yaşandı.

Yorumlar